اخبار اخبار بازی دانش و فناوری

کینه‌ی قدیمی Sony و Nintendo و ماجرای سلطان دستکاری کنسولها

نوشته شده توسط تیم تحریریه

ازقدیم حرف و حدیث­‌هایی درباره‌ی ماجرای کنسول مشترک Sony و Nintendo وجود داشته تا اینکه همین دیروز، این پروژه‌ی فراموش شده، توسط Ben Heckendorn که استاد مسلم دستکاری و تغییر و تبدیل کنسول‌های بازی است، بعد از چندین سال دوباره احیا شد. نگاهی به این عکس کافی است تا با کرامات آقای Ben Heck بیش‌تر آشنا شوید.

حدود سال ۱۹۹۱ بود که دو کمپانی Sony و Nintendo مدت­‌ها در گیر و دار یک همکاری مشترک با هم کلنجار رفتند و چندتایی نمونه‌ی اولیه ساخته شد و در آخر آب‌شان در یک جوب نرفت. پس Sony خودش به تنهایی آستین بالا زد و شما بهتر از من می­‌دانید که الان هرکدام در کجای صنعت بازی هستند. دو سال پیش یعنی ۲۰۱۵ بود که در یکی از فروم‌­های سایت Reddit عکسی منتشر شد و خاطره‌ی این مشارکت ناکام و فراموش شده را دوباره زنده کرد. این همان عکس معروف است:

اول قرار بود که این موجود یعنی Nintendo Play Station نسخه­‌ی سی‌­دی خور و تکامل­‌یافته­‌ای از سوپرنینتندو یا SNES سال ۱۹۹۰ باشد. حتی در یک رویداد رسمی از این کنسول پرده­ برداری شد. اما نمی­‌دانیم داستان از چه قرار بود که نینتندو پشت سونی را خالی کرد و با اعلام همکاری با Philips همه­‌ی حضار از جمله نمایندگان Sony‌ را متحیر کرد . نتیجه‌ی این مشارکت، کنسول ناموفق Philips CD-i بود که شاید تنها خیری که بتوان به آن نسبت داد، تولد سری بازی­‌های افسانه‌­ی زلدا (The Legend of Zelda) باشد.  

خلاصه ۲۰۰ عدد پروتوتایپ ساخته شده از Nintendo Play Station‌ نابود شد و سونی عزم‌اش را جزم کرد و در سال ۱۹۹۴  بود که Play Station معروف، در ژاپن عرضه شد. بعدها که PS Oneتبدیل به پرفروش­‌ترین کنسول بازی دنیا شد، نینتندو فهمید که پشیمانی دیگر سودی ندارد. تا همین دو سال پیش هیچ کس نمی­‌دانست که از آن ۲۰۰ کنسول­ زبان بسته، یکی جان سالم به در برده است. البته سی­‌دی رام این پروتوتایپ­‌ها هیچ وقت عملیاتی نشده بود و فقط کارتریج‌­شان قابل استفاده بود. این همان جایی است که جناب آقای Ben Heck وارد صحنه می‌شود و در شوی اینترنتی خود به اسم Heck Show هنرش را در تعمیر و زنده کردن یک دستگاه قدیمی نشان می­دهد و آن را با چندتا بازی نقلیِ خانگی تست می کند.

از ساختن Atari 800 پورتابل گرفته تا لپ تاپ XBox شده یا استفاده از PS3 به جای منقل کباب‌پز، آقای Ben Heck بلاهای زیادی سر کامپیوتر­ها و کنسول­‌های جدید و قدیمی آورده و البته قطعا همه‌­ی این کارها محض تفنن و از سر بیکاری نبوده و نیست. جدای اینکه این پروژه‌­های عجیب، دانش الکترونیک قابل احترام و بالای ایشان را نشان می­‌دهد، بخشی از آن‌ها، مثل جوی‌­استیک‌­هایی که برای بازی معلولین و افراد کم توان ساخته شده، نشان دهنده‌ی دغدغه‌­ی درونی او نسبت به بازی‌­های کامپیوتری است.  شاید او می­‌خواهد بدون هیچ محدودیتی و تحت هر شرایطی، لذت بازی کردن برای همه‌ی مردم امکان‌پذیر باشد.

بازی بازهای جدید را نمی­‌دانیم اما کهنه ­گیمرهایی که این مطلب را می­‌خوانند، دوست دارند بازی­‌های کدام کنسول­‌های قدیمی را امروز هم بازی کنند؟

درباره نویسنده

تیم تحریریه

دیدگاهتان را بنویسید