اخبار

خالقان مجموعه‌ی Hitman بی‌کار خواهند شد؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه

«اسکوئر انیکس» از قصد خود برای فروش استودیوی دانمارکی IO Interactive، خالق مجموعه‌ی «هیتمن»، پرده برداشت.

این ناشر ژاپنی طی بیانه‌ای، از یک ضرر ۴۲ میلیون دلاری در سال مالی اخیر گزارش داد. این مساله نتیجه‌ی تصمیم این شرکت برای تمرکز بر روی مجموعه‌ها و استودیوهای کلیدی است.

در گزارش اسکوئر انیکس آمده است که: «به منظور افزایش رضایت بازی‌بازها و سهم بازار، ما در حال متمرکز کردن منابع و انرژی خود بر روی مجموعه‌ها و استودیوهای کلیدی هستیم. در نتیجه، متأسفانه شرکت تصمیم گرفته تا مسیرش را از IO Interactive جدا کند. … این تصمیم منجر به وارد آمدن ۴۸۹۸ ین خسارت به این شرکت در سال مالی اخیر شده.»

این گزارش نشان می‌دهد که این ضرر نه تنها به خاطر تصمیم اسکوئر برای فروش IO Interactive بلکه به دلیل توقف پروژه‌های در دست تولید این استودیو به شرکت وارد شده. این پروژه‌ها به احتمال زیاد شامل فصل‌های بعدی عنوان جدید «هیتمن» می‌شدند. اسکوئر همچنین عنوان کرده که در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران بالقوه برای خرید IO Interactive است.

«اگرچه تضمینی در مورد نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات وجود ندارد، اما در حال بررسی این گزینه هستیم چون به نفع سرمایه‌گذاران، استودیو و به طور کلی صنعت [بازی] خواهد بود.»

با توجه به این گفته‌ها، احتمالاً در صورت پیدا نشان خریدار برای این استودیو، باید شاهد تعطیلی IO Interactive و بی‌کار شدن خالقان مجموعه‌ی تکرارنشدنی هیتمن باشیم. از سوی دیگر، هنوز مشخص نیست که آیا فروش این استودیو شامل فروش امتیاز عناوین ساخته‌شده به دست آن‌ها هم خواهد بود یا خیر.

در ماه اوت سال پیش، IO Interactive اعلام کرده بود که در حال برنامه‌ریزی برای ساخت دو فصل جدید از بازی هیتمن است. با این حال، اگر امتیاز نام هیتمن در دست اسکوئر باقی بماند، احتمالاً باید برای همیشه با «مامور ۴۷» کچل دوست‌داشتنی خداحافظی کنیم. البته ممکن است خریداران این استودیو زحمت خرید امتیاز این مجموعه را هم بکشند (بیایید دعا کنیم که این کار را انجام دهند).

با توجه به استقبال مثبت از عنوان جدید هیتمن و علاقه‌ی وافر هواداران برای فصل‌های بعدی، مطمئناً این خبر بسیار غافلگیرکننده بود. از سوی دیگر، خود استودیو هم اخیراً تغییراتی را به خود دیده است و دفتر آن‌ها به شهر کپنهاگن منتقل شده.

البته IO Interactive چندان هم ساکت ننشسته و در پاسخ به توییت یکی از علاقه‌مندان گفته که تنها به ساخت بازی‌های دیگر می‌اندیشد:

@NEOkeitaro ممنون که به ما توییت زدید. در حال حاضر اتفاقات زیادی در حال وقوع است و ما بعدها حرف‌های بیش‌تری برای گفتن داریم. اما الان باید برویم سراغ ساخت بازی.

– @IOInteractive؛ ۱۱ مه ۲۰۱۷

اسکوئر پس از خرید شرکت Eidos در سال ۲۰۰۹ تبدیل به شرکت مادر IO Interactive شد. علاوه بر هیتمن، این استودیو خالق مجموعه‌ی اکشن «کین و لینچ» (Kane & Lynch) هم بوده است. همچنین از گوشه و کنار خبر از ساخت یک مجموعه‌ی کاملاً جدید به دست این استودیو به گوش می‌رسید.

خبر فروش استودیوی IO Interactive در بخشی از گزارش اسکوئر انیکس در پایان سال مالی اخیر آورده شده بود. علی‌رغم این خبر ناراحت‌کننده، فروش خالص و درآمد این شرکت با افزایش چشم‌گیری روبه‌رو شده‌اند. می‌توان این مساله را به عرضه‌ی بازی‌های بزرگی مانند «فاینال فانتزی ۱۵» و انتشار نسخه‌ی PS4 بازی «خیزش مهاجم مقبره» (Rise of the Tomb Raider) نسبت داد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه

دیدگاهتان را بنویسید