اخبار دانش و فناوری

تسلا یا اپل؟ مساله این است!

mm
نوشته شده توسط احمدرضا آوار

وقتی صحبت از تحول فناوری می‌شود، "استیو وزنیاک" به شرکتی که خود بنیان‌گذار آن است امیدی نشان نمی‌دهد.

به نظر استیو وزنیاک، تسلا "Tesla" در آینده از تمامی شرکت‌ها پیشی می‌گیرد.

وزنیاک در مصاحبه‌ای که با شبکه‌ی Bloomberg داشت به روشنی اعلام کرد که به عقیده‌ی وی، "ایلان ماسک" در آینده به تکنولوژی‌هایی می‌رسد که حتی به فکر کسی هم نمی‌رسد.

وزنیاک همچنین اضافه کرد: " به نظر من تسلا راه درستی را انتخاب کرده است. این شرکت حتی برای کار‌هایی که سود‌دهی نامعلومی دارند، سخت تلاش می‌کند.

به گفته‌ی وزنیاک، ماسک در تکنولوژی‌هایی چون ماشین‌های الکترونیک، رانندگی خودکار، و لزوم وجود سیستم حمل و نقل کارامد از سایرین جلو‌تر است.

وزنیاک گفت: "من روی تسلا شرط می‌بندم."

 چرا فکر می‌کنید شرکت تسلا متفاوت است؟ وزنیاک جواب داد: "این شرکت کار خود را با یک اتومبیل شروع کرد – اتومبیل تسلا مدل اس – از نظر مهندسی خیلی با عقل جور نمی‌آمد، چراکه متناسب با فروش و بازار خرید باید برای یک محصول  زحمت کشید.

چطور پس؟ مدل اس موفق شد؟وزنیاک گفت: "این ماشین متناسب با ایده‌آل‌های یک فرد ساخته شده است.  زیبا، لوکس و استفاده‌ی آسان."

وزنیاک ادامه داد، "آن اتومبیل واقعاً برای خود ایلون ساخته شده بود. همان اتومبیلی که در نظرش بود. وقتی ایده‌های کار از خود شخص باشد و بداند که چه چیزی برای خود فرد مناسب‌تر است، بهترین محصول تولید می‌شود."

عده‌ای فکر می‌کردند که وقتی وزنیاک ماسک را به عنوان آینده‌ی تکنولوژی انتخاب کرد، روش کار استیو جابز و خود او در ذهنش بود، ولی وزنیاک با صراحت تمام دلیل خود را توضیح داد.به هر حال، شرکت اپل، کامپیوتر‌هایی خلق کرد که هیچکس حتی به فکرش هم نمی‌رسید.( که درواقع به همین دلیل است که انسان‌ها به سمت چنین تکنولوژی‌هایی جذب می‌شوند.)

در پایان مصاحبه وزنیاک گفت: "با نگاه به شرکت‌های بزرگ دنیا مثل گوگل ، فیس بوک، اپل و میکروسافت که دنیا راعوض کردند، می‌بینیم که همه‌ی آنها با افراد جوان و تازه کار شروع شدند.

هم‌اکنون شرکت اپل به کمپانی بزرگی تبدیل شده است. آیا وزنیاک با زدن این حرف‌ها سعی داشت با زیرکی تمام برتری ماسک بر کوپرینو را نشان دهد؟ این احتمال بعید نیست.

درباره نویسنده

mm

احمدرضا آوار

زندگی کوتاه تر از آنست که بخواهی نگران چیزی باشی

دیدگاهتان را بنویسید