مقالات مقالات دانش و فناوری

حقایق جالب درباره وضعیت کشور کره شمالی

mm
نوشته شده توسط احمدرضا آوار

همه ما درباره دیوانگی کیم جونگ اون و کشور بسیار بسته و منزوی کره شمالی شنیده ایم . اما در این کشور ۲۴ میلیون نفری حقایقی نهفته است که شاید برای تمامی دنیا بسیار عجیب و غیر قابل تصور باشد.

البته این موضوع که ورود توریست ها به این کشور بسیار محدود و تحت نظارت بسیار شدید است باعث می‌شود تا دانسته هایمان از این کشور محدود باشد .

در این مقاله سعی داریم تا جزئیاتی که از این کشور می‌دانیم را با شما در میان بگذاریم.

خانه سازی برای انبوه جمعیت

در حالی که قیافه این ساختمان ها بسیار زشت و دپرس کننده به نظر می‌رسد، کسانی که می توانند در این خانه ها زندگی کنند افراد خوش شانسی هستند چون کیفیت زندگی در این خانه ها نسبت به حاشیه نشینی بسیار بالاتر است.یکی از بزرگترین مزیت این خانه ها وجود آب لوله کشی در همه ی واحد ها است.

آن ها واقعا از امریکا متنفر هستند

بعد از اتمام جنگ کره، کره جنوبی به سمت مشارکت با امریکا رفت و کره شمالی چیزی جز تحریم از رابطه با امریکا نصیبش نشد. در تمام موزه ها ، بیلبورد ها و تبلیغات بعد از احترام به رهبر بزرگ کره شمالی، دومین نکته ای که به آن اشاره می‌شود تنفر از تمام امریکای ها است.

آن ها حتی چندین فستیوال(عکس بالا) نیز برای نشان دادن تنفرشان نسبت به امریکایی ها برگزار می‌کنند.

تمیز کردن خیابان ها

در قسمت هایی که توریست های کره شمالی اجازه بازدید از آن ها را دارند، تمام مردم به صورت مشارکتی مشغول به تمیز کردن خیابان ها هستند.

تمیز کردن خیابان ها جزو وظایف عمومی این مردم است و در خیابان های پیونگ یانگ شما حتی یک تکه برگ یا کاغذ خرده ای را در کف خیابان مشاهده نمی‌کنید.

همیشه هم یک سرباز سر هر خیابان ایستاده است تا مطمئن شود هیچ جایی از خیابان کثیف نمانده است.

اصلاح مو!

وقتی یک رژیم سوسیالیستی بر سر کار باشد، نتیجه چیزی جز برابری همگانی از نوع زوری نخواهد بود. در کشور کره شمالی ۲۸ مدل مو برای مردان و زنان مجاز است و هر مدل موی دیگری جز این ۲۸ مدل شامل مجازات خواهد بود.

شهروندان این کشور باید همیشه به موی خود رسیدگی کنند و هر ۲ هفته یک بار موهای خود را طبق مدل های ارائه شده اصلاح کنند

درخشش شهر، فقط برای توریست ها !

ساختمان هایی که در تصویر می‌بینید برای نشان دادن قسمت مدرن شهر پیونگ یانگ است و یکی از مسیر هایی است که توریست های این کشور اجازه تردد در آن را دارند!

این ساختمان ها که بسیار نو و مدرن به نظر می‌رسند، در اصل هر ساله در فصل بدون توریست نوسازی و رنگ آمیزی می شوند و از درون بسیار پوسیده و فرسوده هستند. همچنین تقریبا هیچکدام از آن ها برق ندارند و تعمیراتی نمی‌شوند.

جاده اینجا به پایان می‌رسد

از آن جایی که تقریبا ۹۹ درصد شهروندان کره شمالی به خودرو دسترسی ندارند، به همین خاطر تقریبا تمامی جاده های خروجی از پیونگ یانگ بعد از طی مسافت کوتاهی نیمه کاره ول شده اند.

بر خلاف چیزی که رژیم کره شمالی تبلیغ می کند که کشوری بسیار غنی و پولدار هستند، اما فرآیند جاده سازی این کشور سال ها پیش به دلیل نبود بودجه کافی متوقف شده است.

ادای احترام به حاکمین “خدا”

همان طور که احتمالا می‌دانید، مردم کره شمالی با شستشوی مغزی نسل اندر نسل، اکنون خاندان کیم را خدایان خود می‌دانند که این کشور را در مقابل تهدید های خارجی محافظت می کنند.

در روز مرگ و تولد رهبر بزرگ کره شمالی یعنی Kim Jong il، تمام مردم باید حول مجسمه های رهبران کره شمالی گرد آمده و به وی ادای احترام کنند. عدم حضور در این مراسم جزو سنگین ترین جرایم این کشور است.

تمیز کردن هیچی!

از آن جایی که مسیر های توریستی این کشور بسیار محدود و کنترل شده است، یکی از وظایف اصلی مردم پایتخت نشین این کشور تمیز کردن معابر توریستی است. دیدن صحنه ای که مردم این کشور در حال تمیز کردن خیابانی کاملا تمیز هستند اصلا تعجب برانگیز نیست. این افراد صرفا در حال تبعیت از دستور هستند و بدون حتی یک لبخند یا اندکی خستگی به صورت مداوم مشغول تمیز کردن همه چیز هستند!

 

حمل و نقل عمومی

از آن جایی که کره شمالی یکی از فقیر ترین(اگر نگوییم فقیر ترین!) کشور های دنیاست، پس تعجبی ندارد که این کشور یک سیستم حمل و نقل عمومی درستی نداشته باشد . و از آن جایی که اتوبوس ها یا وسایل نقلیه عمومی این کشور بسیار بد تعمیر می شوند( یا اصلا تعمیر نمی‌شوند!) به همین خاطر شرایط سختی برای مردم حاشیه نشین این کشور وجود دارد!

برای مثال تصویر بالا به عنوان اتوبوس بین شهری این کشور شناخته می‌شوند.تنها چیزی که در این عکس دیده نمی‌شود اتوبوس است!

هتل تنها

هتل Yanggakdo تنها هتلی است که توریست ها حق اقامت در آن را دارند.این هتل در یک جزیره بنا شده است و دور تا دور آن خالی از سکنه است تا خیال گشت و گذار آزادانه از سر توریست ها بپرد.

همچنین تمام پنجره ها به سمت بهترین منظره از پیونگ یانگ است و بقیه پنجره های هتل کور شده اند.

تمامی اتاق های هتل نیز شدیدا شنودگذاری شده اند و حتی دولت پیونگ یانگ تلاشی برای پنهان کردن میکروفن ها نمی‌کند!

حضور نظامیان

عکس گرفتن از نظامیان کره شمالی تحت هر شرایطی ممنوع است . این موضوع یکی از مواردی است که در حال ورود به این کشور به شما تفهیم می‌شود.

همچنین تقریبا هر گوشه ای از این کشور را که ببینید، حداقل چندین سرباز در‌ آنجا وجود دارد. از‌ آنجایی که جنگی در این کشور وجود ندارد، احتمالا دلیل این حجم از نیرو های ارتشی یاد آوری زیر نظر بودن همیشگی به مردم این کشور است.

بازی کردن در خیابان ها

همه ما از بچگی به کودکانمان یاد می‌دهیم که در خیابان ها بازی نکنند.

دلیل این موضوع هم بسیار ساده است، چون احتمال تصادف با خودرو ها وجود دارد! اما در کشور کره شمالی اوضاع اندکی متفاوت است. شما در خیابان های اصلی شهر پیونگ یانگ بسیاری از کودکان را می‌بینید که در حال بازی کردن هستند یا بعضی از کودکان در کف خیابان ها خوابیده اند!

از آنجایی که اکثر مردم کره شمالی ماشین ندارند، طبیعتا خیابانی نیز پر نمی‌شود

در عکس بالا یک توریست پس از ۴ ساعت انتظار توانسته ۲ ماشین را در یک کادر شکار کند.

صفحه سیاه

شاید یکی از مسخره ترین جلوه های کره شمالی همین موضوع باشد. دولت این کشور برای نشان دادن پیشرفته بودن تجهیزاتشان، چندین نفر را در پشت کامپیوتر ها نشانده و به توریست ها اجازه بازدید از آن ها را می‌دهد. اما توریست ها با یک منظره شگفت انگیز مواجه می‌شوند.

افرادی که پشت کیبورد و موس نشسته اند، اما هیچ برقی در اتاق نیست و هیچکدام از کامپیوتر ها روشن نیستند!

وظایف عمومی در برابر حمل و نقل عمومی

فکر کنید که در حال تردد به سمت محل کار خود هستید که ناگهان اتوبوس شهری شما خراب می‌شود.احتمالا با غر زدن از اتوبوس پیاده شده و در انتظار اتوبوس بعدی می‌ایستید.

اما در کشور کره شمالی بسیار اوضاع متفاوت است.

اگر اتوبوس خراب شد تمامی افرادی که سوار اتوبوس هستند باید تا روشن شدن اتوبوس آن را هل دهند و اگر کار از کار گذشته باشد، باید اتوبوس را تا اولین تعمیرگاه(که بسیار کمیاب است) هل بدهند.

کودکان کار

برخلاف تمام دنیا که کار کردن کودکان یک کار ناپسندیده و محکوم است، در کره شمالی کار کردن کودکان یک سنت است.

در شهر های اصلی این کشور کودکان اقدام به یادگیری خواندن و نوشتن می کنند اما در جاهای حاشیه نشین و روستایی، کودکان به محض این که بتوانند درست راه بروند به پدر و مادر خود در اموری که بتوانند کمک می کنند.

بیشتر کودکان کره شمالی از سن ۲ یا ۳ سالگی اقدام به کار کردن در شرایط بسیار اسفناکی می‌کنند.

کمپ های تمرکز

به نظرتان چرا مردم کره شمالی بر علیه دولت خود چیزی نمی گویند؟‌

به دلیل کمپ های تمرکز! شما اگر جرمی مرتکب شوید، حتی کوچک ترین جرم به این کمپ ها فرستاده می‌شود که به شما حداقل میزان غذا و آب برای زنده ماندن داده می‌شود تا درباره نتیجه اعمال خود فکر کنید.

همچنین ۳ نسل از خانواده فرد گناهکار باید بقیه زندگی خود را در این کمپ ها بگذرانند و به کار اجباری بپردازند تا این ننگ از‌ خاندان آن ها پاک شود!

حقوق زنان

شاید در بسیاری از امور کشور کره شمالی مانند یک کشور قرون وسطایی اداره شود . اما در زمینه حقوق زنان، این کشور بسیار جلوتر از بقیه کشور های دنیاست.

در این کشور تقریبا هیچ تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد!

در زمینه شغل، تمامی شغل های مردان برای زنان نیز وجود دارد و حتی بیش از نیمی از نظامیان کشور کره شمالی را زنان تشکیل می‌دهند.

همچنین حق طلاق و ازدواج برای مردان و زنان یکسان است و حق چند همسری برای هیچکدام از طرفین وجود ندارد.

تقویم جداگانه

تقویم کشور کره شمالی نه میلادی است، نه قمری و نه شمسی

تقویم این کشور Juche نام دارد که تاریخ شروع آن از تاریخ تولد کیم ایل سونگ اولین رهبر کره شمالی است. همچنین این تقویم در ژولای ۱۹۹۷ به عنوان تاریخ رسمی این کشور معرفی شد. دقیقا ۳ سال پس از مرگ اولین رهبر این کشور

هفت روز کاری

در حالی که بر خلاف بسیاری از کشور های دنیا(به جز کشور خودمان!) کشور کره شمالی ۶ روز کاری دارد، مردم این کشور باید به صورت اجباری در روز کار داوطلبانه نیز شرکت کنند.

از این موضوع که اسم این روز، روز کار داوطلبانه است اما اجباری است بگذریم.

اما با احتساب ۳ روز تعطیلات عید و ۳ روز تعطیلات رسمی، مردم کره شمالی ۳۵۹ روز از ۳۶۵ روز سال را مشغول کار بی وقفه هستند!

شبکه های تلویزیونی

این موضوع که بسیاری از مردم کره شمالی درگیر به دست آوردن غذای روزشان هستند کافیست تا بسیاری از مردم حتی تلویزیون را از نزدیک ندیده باشند

اما آن هایی که تلویزیون دارند نیز آرزو می‌کردند که هیچوقت پولشان را برای دیدن ۳ شبکه تلویزیونی هدر نمی‌دادند.

این سه شبکه به صورت شبانه روزی در حال تعریف و تمجید از دولت و رهبران این کشور است و حتی مستند هایی که این شبکه ها نشان می‌دهد از زندگی نامه رهبران این کشور است.

استفاده از جین،ممنوع

شما در سرتاسر کشور کره شمالی حتی یک نفر را نمی‌توانید با شلوار های جین پیدا کنید.

طبق نظر کیم جونگ اون ، شلوار های جین سمبل غرب گرایی و زندگی تجملاتی امریکایی است و استفاده از آن شما را به کمپ های تمرکز می‌فرستد.

همچنین اصلاح موها به صورت خاص یا استفاده از گوشواره و پیرسینگ نیز ممنوع است و عاقبت استفاده کنندگان از این وسایل ، همان عاقبت دارندگان شلوار جین است.

هزینه خروج از کشور؟ ۸۰۰۰دلار

بر خلاف تفکر عوام، خروج از کشور کره شمالی بدون هیچ محدودیتی است و فقط باید پول خدمات عمومی دولت این کشور را پرداخت کنید

شاید رقم ۳۲ میلیون تومانی برای فرار از این دیوانه خانه زیاد نباشد، اما از آن جایی که تمام جمعیت این کشور زیر خط فقر به سر می‌برند و بیش از ۹۹ درصد از این کشور در سعی و تلاش برای به دست آوردن غذای روزانه خود هستند ، تامین این رقم تقریبا غیر ممکن است.

انتخابات آزاد؟!

بله! کشور کره شمالی یک انتخابات آزاد را هر ۵ سال برگزار می‌کند. انتخاباتی که ۱۰۰ درصد مردم باید در آن شرکت کرده و شرکت نکردن در این انتخابات جرم محسوب می‌شود.

البته این موضوع که این انتخابات تنها یک کاندید تایید صلاحیت شده دارد و مردم هم حق رای ممتنع ندارند هم نباید از چشم بیفتد

شهر تقلبی

شهر Kijong Dong یا شهر صلح، یک شهر در مرز کره شمالی و جنوبی است و مقامات کره شمالی این شهر را برای نشان دادن پیشرفت های تکنولوژیک این کشور در این مرز ساخته اند.

اما طبق بررسی های انجام شده، قسمت های آپارتمانی این شهر کاملا خالی از سکنه است و هیچکدام از‌ آسمان خراش های این شهر مجهز به آب ، برق و تلفن نیستند.

ماری جوانا آزاد است

در کشور کره شمالی، ماری جوانا یا گراس، کاملا آزاد است. حتی یک قانون درباره منع استفاده از این مخدر در این کشور وجود ندارد و شما حتی در کاخ ریاست جمهوری این کشور مجاز به استفاده از این مخدر هستید . همچنین این کشور پایین ترین قیمت ماری جوانا در تمام دنیا را دارد!

بزرگترین استادیوم دنیا

استادیوم Rungrado  با ظرفیت ۱۱۴ هزار نفری، بزرگترین استادیوم دنیا است که در این کشور بیشتر برای مراسم جشن و… استفاده می‌شود.

نکته جالب در مورد ورزش این کشور اینست که رسانه های کره شمالی به مردم این کشور گفته اند که در جام جهانی ۲۰۱۴ و المپیک ۲۰۱۲ قهرمان شده اند!

کود انسانی

از زمان جنگ کره تا به حال، این کشور در انزوای کامل قرار دارد و این موضوع به معنی تحریم شدن تمامی مواد مورد نیاز برای صنعت این کشور است.

البته کشاورزی کره شمالی نیز نتوانسته از این مورد قسر در برود و مواد نیتروژنی و تکنولوژی تولید کود در این کشور کاملا نایاب است.

به همین خاطر دولت به مردم اعلام کرده است که باید فضولات خود را جمع آوری کرده و با فروش آن به دولت کسب در‌آمد کنند. به همین خاطر دزدیدن فضولات انسانی در کشور کره شمالی جزو شایع ترین جرایم این کشور است!!

NADA

بر خلاف تنفر عمیق مردم این کشور نسبت به امریکایی ها، مقامات این کشور نتوانسته اند جلوی خود را بگیرند و برای آژانس فضایی خود از اسم و لوگوی NASA الگو برداری نکنند.

البته این مقامات بسیار درگیر کپی کردن این سازمان بوده اند که به معنی اسپانیایی آن زیاد دقت نکرده اند :‌ “هیچی”

مقروض به سوئد

با کمال تعجب، در سال ۱۹۷۴ کیم ایل سونگ توانست ۱۰۰۰ خودروی سدان ولوو را از کشور سوئد خریداری کرده و با خود به کره شمالی بازگرداند و پول آن را هیچوقت پرداخت نکرد.

البته تا همین زمان که صحبت می‌کنیم، دولت سوئد هر ۶ ماه یک نامه صورتحساب ۳۰۰ میلیون یورویی برای این کشور می‌فرستد تا به آن ها یادآوری کند اگر روزی قصد داشته باشند به دنیای امروزی بازگردند، در اولین اقدام باید بدهی خود را به آن ها پرداخت کنند

فقر این کشور از فضا مشخص است!

به دلیل عدم وجود الکتریسیته در بسیاری از خانه و قطع برق در این کشور از ساعت ۱۱ شب، کشور کره شمالی از فضا به صورت یک مقطع سیاه دیده می‌شود که هیچ روشنایی در آن وجود ندارد!

فرودگاه Koryo

در پیونگ یانگ و کل خاک کره شمالی تنها یک فرودگاه وجود دارد که پرواز های این فرودگاه محدود به سه کشور روسیه، کویت و چین است و ۴ سال است که جایزه بدترین فرودگاه دنیا را می‌برد.

از امکانات بی شمار این فرودگاه و هواپیمایی درون آن می‌توان به کیفیت پایین غذا، نبود تجهیزات ایمنی درست حتی در حد کمربند ایمنی و استفاده از تبلیغات حکومتی به جای سرگرمی های حین پرواز اشاره کرد

مرخصی زایمان

شاید در کشوری که هیچ حقوقی را برای شهروندان خود قائل نیست، پیدا کردن بهترین مرخصی زایمان دنیا عجیب باشد! تمامی زنان این کشور بعد از زایمان خود می‌توانند ۱۲ هفته مرخصی با تمامی حقوق و مزایا بگیرند و همچنین بعد از این پروسه، یک پرستار در حین کارشان از بچه مراقبت می‌کند تا بچه به سن ۳ سالگی برسد!!

 

درباره نویسنده

mm

احمدرضا آوار

زندگی کوتاه تر از آنست که بخواهی نگران چیزی باشی

دیدگاهتان را بنویسید