اخبار اخبار بازی

شاخص بالندگی بازی‌های موبایلی اندرویدی در کشورهای اسلامی هفت‌گانه هفته منتهی به ۱۷ مهرماه ۱۳۹۶

mm
نوشته شده توسط احمدرضا آوار

شاخص بالندگی چیست؟

در کشورهای مختلف، بازی‌های موبایلی هر روز بر اساس درآمدشان طبقه‌بندی می‌شوند. این شاخص، نرخ رشد درآمد بازی‌ها را در یک هفته تحت نظر می‌گیرد و هر بازی که بتواند بیشترین رشد را تجربه کرده و در رتبه بالاتری خود را نگه دارد، در صدر جدول هفتگی جای می‌گیرد.

البته به این موضوع دقت کنید که رشد درآمد در این جدول تاثیر دارد و میزان کلی درآمد در این جدول حضور ندارد؛ اما چرا از درآمد کلی استفاده نمی‌شود؟

اولین دلیل این است که با این کار، تمام بازی‌های موبایلی معروف در دنیا در این لیست قرار می‌گیرند و فرصتی برای بررسی بازی‌های مستعد موبایلی به وجود نمی‌آید.

اما با این روش، می‌توانید به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه سلایق مردم یک منطقه خاص را زیر نظر بگیرید و با مقدار کمی انرژی و صرف وقت، می‌توانید تم کلی سلیقه یک منطقه جغرافیایی را به دست بیاورید.

اما برای بالاتر رفتن دقت این آمار، هر بازی با توجه به میزان رشد، نسبت به رتبه‌اش شاخص بالندگی تعدیل‌شده‌ای را دریافت خواهد کرد.

برای مثال رسیدن از رتبه ۱۰۰۰ به رتبه ۱۰۰ بسیار راحت تر از رسیدن از رتبه ۱۰۰ به ۱۰ جدول است و به همین دلیل برای درست شدن بالانس رتبه‌بندی و اندازه‌گیری درست میزان رشد، هر دو معیار درآمد و رتبه برای رشد بازی‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

شاخص بالندگی توسط مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرک) محاسبه شده و هر دوشنبه به صورت اختصاصی توسط پازمگ منتشر می‌گردد.

 

درباره نویسنده

mm

احمدرضا آوار

زندگی کوتاه تر از آنست که بخواهی نگران چیزی باشی

دیدگاهتان را بنویسید