اپ و بازی موبایل بررسی

نقد و بررسی بازی موبایلی کلش رویال (Clash Royale)

نوشته شده توسط حامد محمدپور

در این مطلب قصد نقد و بررسی بازی موبایلی شناخته شده‌ی کلش رویال (Clash Royale) را داریم. برای خواندن نقد، در ادامه با پازمگ همراه باشید.

چند سالی‌ست که انجام بازی‌های ویدئویی روی تلفن‌های همراه و سیستم عامل‌های اندروید و iOS به شدت افزایش پیدا کرده است. محبوبیت و شهرت برخی بازی‌ها، همچنین دسترسی آسان، به اضافه‌ی کیفیت بالای بازی‌های منتشر شده، باعث گردیده تا توجه و نظر مخاطبین و همچنین سازندگان به سمت بازار بازی‌های موبایل هر روز بیشتر و بیشتر شود.

حتی ناشران بزرگی که در صنعت بازی‌های ویدئویی بر کنسول‌های خانگی فعالیت می‌کردند نیز به این نتیجه رسیدند که رشد بازار بازی‌های موبایل قابل توجه است. از بین بازی‌های موجود، مطمئنا تا به حال با نام بازی «کلش آو کلنز» (Clash of Clans) آشنا شده و حتی مانند چند میلیون کاربر آن، به تجربه‌ی این بازی پرداخته‌اید. استودیو «سوپرسل» (SuperCell) در سال ۲۰۱۲ با انتشار عنوان کلش آو کلنز توانست به موفقیت تجاری و شهرت بسیار بالایی رسیده و سبک جدیدی از یک بازی استراتژیک را روی تلفن‌های هوشمند به وجود آورد. موفقیت کلش آو کلنز به قدری بزرگ و مثبت بود که سود بسیار زیادی برای استودیوی توسعه‌دهنده به ارمغان آورد و از این رو سازنده به فکر ساخت چند عنوان فرعی از روی این سری بازی افتاد که در این بین، اثر «کلش رویال» (Clash Royale) که برگرفته از قهرمانان و دنیای کلش آو کلنز است، توسعه یافت و توانست به موفقیت بسیار بزرگی دست پیدا کند.

سبک کلش رویال برخلاف کلش آو کلنز، مبارزات همزمان را به استراتژی بر مبنای کارت کشانده است. بازی‌های کارتی روی تلفن‌های همراه به یک ژانر همه‌گیر تبدیل شده‌اند و عناوین ریز و درشت بسیار زیادی در این چند وقت در این سبک ساخته و منتشر شده‌ است؛ اما همه‌ی آن‌ها نتوانسته‌اند به موفقیت چندانی دست یابند و از ادامه راه باز مانده‌اند. اما استودیو سوپرسل توانست با موفقیتی که از طریق کلش آو کلنز کسب کرده بود و با استفاده از نام و شخصیت‌های این بازی، اثر کلش‌ رویال را در سبک کارت بسازد که بسیار مورد توجه منتقدین و مخاطبین قرار گرفت.

همان‌طور که اشاره کردیم، کلش‌ رویال  یک بازی در سبک استراتژی بر مبنای کارت بازی است و مخاطب از ابتدای بازی، در کمترین حد لول خود قرار دارد و از پایین‌ترین سطح، بازی را با کم‌ترین تعداد کارت‌ها شروع می‌کند. تعدادی کارت در سطوح مختلف در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد که دقت در استفاده از این کارت‌ها در زمان مناسب و دقیق برای پیروزی و موفقیت در بازی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

ماهیت گیم‌پلی بازی کاملا به نحوه استفاده از کارت‌ها بستگی دارد و اگر مخاطب نتواند به موقع و درست از کارت‌ها استفاده کند، بازی را خواهد باخت. شکست در این بازی به شکلی است که نه تنها مقداری پول و جواهرات خود را از دست خواهید داد، بلکه با روند کندی در افزایش سطح نیز روبرو خواهید شد. به طور کلی کارت‌ها به چهار دسته‌ی اصلی در نام‌های عادی، کمیاب، حماسی و افسانه‌ای تقسیم می‌شوند. هر کدام از این چهار دسته خود محوریت و کاربرد خاص خودش را دارد که باز هر کدام به چند بخش تقسیم می‌شوند.

استفاده از هر کدام از کارت‌ها هیچ محدودیتی ندارد و مخاطب می تواند هر موقع که لازم دانست از کارت افسانه‌ای، عادی و یا هر کدام که لازم دید، بهره ببرد. این اتفاق مثبت، زمینه فعالیت مخاطب را گسترش می‌دهد و نکته مثبت دیگر این که اگر کارتی را به اشتباه انتخاب کنید و حرکی را ناخواسته انجام دهید، بازی همچنان فرصت جبران اشتباه را به شما خواهد داد. هر حرکت درست و هر موفقیت در بازی تعدادی صندوق، جایزه می‌دهد که این صندوق‌ها خود نه تنها یک برگ برنده و جایزه محسوب می‌شوند، بلکه با توجه به هر موفقیت خوبی که به دست می‌آورید، صندوق‌ها کارت‌های بهتری برایتان به ارمغان می‌آورند.

تعداد این صندوق‌ها در ابتدای انتشار بازی ۸ عدد بود که بعد‌ها با آپدیتی که صورت گرفت، به ۱۰ عدد افزایش پیدا کرد. انجام بازی و به دست آوردن صندوق در حین رقابت، استفاده درست از کارت‌ها در هر مرحله، ویژگی خاص خودش را دارد. این معنا که ما با تعداد مختلفی مرحله مختلف داریم که بنا به ماهیت آن باید کارت‌های خود را انتخاب و نسبت به آن‌ها بهره بجوییم. افزایش صندوق‌ها در تعداد مختلف از برگ‌های برنده بازی به حساب می‌آید و مهم‌ترین عامل جذابیت بازی، دقت در استفاده از کارت‌ها و داشتن کمترین خطاست که باعث شده کلش‌ رویال نه تنها یک بازی زیبا باشد، بلکه فکر و ذهن مخاطب را درگیر کرده و او را مجبور می‌کند که قبل از انجام هر حرکت، فکر کرده و به عاقبت آن بیندیشد. پیش از پایان متن باید به این نکته اشاره کرد که بازی کاملا رایگان عرضه شده و درآمد آن از طریق خرید درون برنامه‌ای و با فروش کارت‌ها و صندوق‌ها حاصل می‌شود. مطمئنا اگر از آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به انجام بازی روی تلفن همراه خود هستید، پیشنهاد ما به شما کلش‌ رویال است.

درباره نویسنده

حامد محمدپور

من قهرمان نیستم، نبود و نخواهم بود.

دیدگاهتان را بنویسید