اخبار مقالات بازی

مروری بر تاریخچه بازی های Gran Turismo

نوشته شده توسط حامد محمدپور

تبدیل شدن به یک استاندارد و یک برند آن هم در رسانه‌ای مثل صنعت بازی‌های ویدئویی کاری است سخت و دشوار که انگشت شمار هستند عناوینی که توانسته‌اند به این مهم دست پیدا کنند. وقتی عنوانی به موفقیت چشم‌گیری دست پیدا می‌کند و مسیر این موفقیت را به خوبی دنبال و ادامه می‌دهد باعث شکل گیری یک برند نام‌دار و جهانی شده و نه تنها سطح انظتارات را با خود بالا می »رد بلکه همه سال مشتاقان بسیار زیادی را به سمت خود جذب و طرفدار خود می‌کند. تمامی این اتفاقات مثبت بستگی به این دارد که کیفیت محصول نیز همیشه در بالاترین سطح ممکن پایدار باقی بماند و بتواند مخاطبان خود را راضی نگه‌دارد. قصد داریم از این مقدمه کوتاه نگاهی داشته باشیم بر مجموعه بازی‌های «گرن توریسمو» Gran Turismo  که تمامی صفات نام برده را در خود داشته و با توجه بر این که در چند روز آینده به پیشواز قسمت جدیدی از این مجموع بازی ها با عنوان Gran Turismo Sport خواهیم رفت. پس با هم مروری می کنیم بر یکی از برند‌های صنعت بازی‌های ویدئویی که گرن توریسمو نام دارد.

سبک ریسینگ یا رانندگی خود به دو زیرشاخه (شبیه‌ساز و آرکید) تقسیم می شود. که هر کدام ویژگی‌های مخصوص خود را دارند. مجموع بازی‌های گرن توریسمو از همان ابتدا یک شبیه‌ساز بوده که به خاطر دقت در جزییات و انتقال یک شبیه ساز واقعی در سبک ریسینگ به یک شبیه ساز واقعی تبدیل شود. تبدیل شدن به این امر مهم نیازمند نکات بسیاری است که در ادامه به برخی نکات آن اشاره خواهیم کرد. بنابراین گرن توریسمو را به عنوان یک ریسینگ شبیه ساز واقعی شناخته و از آن یاد می‌کنند. گرن توریسمو از همان ابتدا و از اولین نسخه خود به صورت انحصاری بری پلتفورم‌های کمپانی سونی منتشر شده‌است و همچنان نیز تحت نظر این کمپانی و توسط استدیو معروف خود یعنی «پولی‌فونی دیجیتال» Polyphony Digital ساخته شده و این استدیو از زمان تاسیس خود تا به حال تمام وقت خود را صرف ساخت و ادامه از گرن توریسمو کرده است. استدیو پولی‌فونی دیجیتال در سال ۱۹۹۸ توسط سونی و آقای یامائوچی افتتاح شد. اولین نسخه از این مجموعه در سال ۱۹۹۷ تولید و به صورت انحصاری برای کنسول سونی منتشر شد و یک سال بعد و پس از موفقیت‌های بازی سونی اقدام به خرید این استدیو کرده و نام استدیو از Polys Entertainment به پولی‌فونی دیجیتال تغییر پیدا کرد و از آن زمان به جزئی از استدیو‌های داخلی سونی تبدیل شد. استدیو پولی‌فونی دیجیتال در شهر یوکوهامای ژاپن واقع شده و رییس این استدیو «کازونوری یامائوچی» Kazunori Yamauchi  نام دارد.

آقای یامائوچی به خاطر موفقیت در طراحی و ساخت سری گرن ترویسمو به یکی از چهره‌های سرشناس در این صنعت تبدیل شده و هر بار توانسته با تزریق و به کارگیری ایده‌های جدید در قسمت‌های مختلف از گرن‌توریسمو نبوغ خود را در ساخت بازی به نمایش بگذارد. یامائوچی هم اکنون ۵۰ سالِ است و در سال ۱۹۶۷ میلادی در شهر کاشیوا واقع در استان  چیبا متولد شده است. یامائوچی خود نیز یک راننده حرفه‌ای است و در مسابقات رانندگی متعددی حضور پیدا کرده است از همین رو استعداد و توانایی‌های خود را به صورت کارآمد به بازی نیز منتقل کرده و موفق نیز شده است. موفقیت‌های یامائوچی باعث شد تا در سال ۲۰۱۳ یکی از خیابان‌های شهر Ronda واقع در کشور اسپانیا به نام وی ثبت شود. نام این خیابان «Paseo de Kazunori Yamauchi» نام‌گذاری شد و شهردار این شهر در بیانیه‌ای اعلام کرد که “ما بسیار مفتخر هستیم که یکی از خیابان‌های خود را به نام یکی از مشاهیر بازی‌سازی و استعداد‌های فردی بزرگ که توانسته ژانر ریسینگ را متحول کند نام گذاری کنیم.”

آقای یامائوچی رییس استدیو پولی‌فونی دیجیتال

گرن توریسمو به خاطر لایسنس‌های استاندارد و استفاده از اتومبیل‌ها و پیست‌های واقعی و لایسنس شده که در سطح جهان وجود دارد، شهره خاص و عام است و تنها عنوان ریسنگی است که توانسته است به این مهم دست پیدا  کرده و تمامی جزییات ریز و دقیق مسابقات رانندگی اعم از ماشین‌ها و پیست‌های مختلف موجود در نقاط مختلف جهان به طور دقیق به بازی منتقل شوند. البته نقش آقای یامائوچی در اتقال دقیق این جزییات نباید نادیده گرفت که از جمله نکات مثبت بازی به حساب می‌آید. این اتفاق باعث شده تا گرن توریسمو به همان شکلی که در فوق اشاره کردیم به یک عنوان استاندارد و برند در این زمینه تبدیل شود. و تمامی نسخه‌های این عنوان توانسته این استاندارد را رعایت کند. از این رو مجموعه گرن توریسمو توانسته است به یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ بازی‌های ویدئویی تبدیل شود که تا کنون توانسته است مرز ۷۰ میلیون نسخه فروش را رد کند که این یک اتفاق بزرگ و مثبت برای این مجموعه، سونی و استدیو سازنده است. (ریز فروش نسخه‌های مختلف در ادامه توضیح داده خواهد شد)

آقایان «Isamu Ohira» و «Masahiro Andoh» دو تن از آهنگسازان برجسته ژاپنی که در طور طول چند سال استدیو پولی‌فونی دیجیتال را همراهی کرده و کار آهنگسازی بازی را بر عهده داشته اند. این دو آهنگساز از اولین نسخه از گرن ترویسمو تا نسخه ششم بر روی این مجموعه کار کرده‌اند و اگر از طرفداران این مجموعه باشید حتما موزیک‌های به یادماندنی در پیست‌های مختلف را به خاطر دارید.

 مروری بر نسخه‌های منتشر شده:

Gran Turismo/1997

اولین نسخه از گرن توریسمو در سال ۱۹۹۷ به صورت انحصاری برای کنسول سونی یعنی PlayStation منتشر شد. ساخت این قسمت پنج سال به طول انجامید که در زمان خود یکی از طولانی‌ترین زمان‌های ساخت به شمار می رفت. اما اثر نهایی توانست به خوبی پاسخ گوی این همه سال انتظار را بدهد و بازی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود. نظر مثبت منتقدین و فروش بسیار بالای آن گرن توریسمو باعث شد تا گرن ترویسمو اولین گام خود را محکم بردارد. مجموع فروش این نسخه تا سال ۲۰۱۳ تا حدود ۱۱ میلیون نسخه گفته شده است که به عنوان ییک از پرفروش‌ترین بازی در تاریخ از آن یاد می‌شود. یکی از ویژگی‌های این نسخه این بود که مخاطبین می‌توانستند در دو حالت گرن ترویسمو بازی کنند. حالت اول بر روی آرکید و حالت دوم شبیه ساز است. حالت آرکید این امکان را به مخاطب می‌دهد تا بتواند بدون رعایت اصول و قواعد اصلی رانندگی در سرعت و ترمز و به طور کلی در حالت روان‌تر به بازی بپردازد. پیچ‌ها را بپیچد و از سرعت و ویراژ در وسط پیست لذت ببرد. و حالت شبیه ساز یا همان سیمولیشن بازی را بر روی سیستم واقعی و براساس قواعد اصلی موجود در روی پیست مبتنی می‌کند. مخاطب باید به موقع ترمز کند گاز بگیرد به تیونینگ اتومبیل خود در بخش ضروری خود رسیدگی کند. به همین شکل در بازی پیشرفت کند و در همین مسی رمجوز‌های لازم و گواهینماه لازم برای ادامه مسیر و ادامه مراحل در بازی بپردازد. در واقع وجود دو حالت عالی در نسخه ابتدایی در گرن ترویسمو از نکات مثبت بازی به شمار می‌رفت. این نسخه از ۱۴۰ اتومبیل لایسنس شده در خود استفاده می‌کرد که برخی از اتومبیل‌ها از جمله هوندامدل NSX و مزدا که فقط در نسخه ژاپنی بازی وجود داشتند. میانگین نمرات این بازی در متاکریتیک امتیاز ۹۶ ثبت شده که در سال انتشار خود توانست جوایز متعددی را کسب کند.

Gran Turismo 2 /1999

موفقیت نسخه اول باعث شد تا سونی دست به کار شده و در کمتر از دو سال نسخه دوم یعنی Gran Turismo 2 را روانه بازار کند. کیفیت محصول همچنان پابرجا مانده و یامائوچی در نسخه دوم تغییر آنچنانی در گرافیک و گیم‌پلی ایجاد نکرد و با افزایش تعداد پیست‌های مسابقه، تنوع بسیار زیاد اتومبیل‌ها به تعداد ۶۵۰ عدد و دو برابر شدن تعداد موزیک‌های بازی به تعداد ۲۷ ترک که از جمله پیشرفت‌های نسخه دوم نسبت به قسمت اول به حساب می‌آمد. گرن توریسمو ۲ نیز فروش بسیار بالایی داشته و توانست در حدود ۱۰ میلیون نسخه بفروشد که موفقیتی دیگر برای استدیو و سونی به حساب می‌آمد.

Gran Turismo 3: A-Spec /2001

با ورود سونی به نسل جدید و کنسول پلی استیشن ۲ استدیو پولی‌فونی دیجیتال نسخه سوم با نام Gran Turismo 3: A-Spec را منتشر کرد. این نسخه را به جرات می‌توان بهترین نسخه در تمامی سری نام برد که توانست چه از لحاظ کیفیت و نظر منتقدین و چه از لحاظ فروش به آمار بسیار مثبت و شگفت‌انگیزی دست پیدا کند. فروش نزدیک به ۱۵ میلیون نسخه از ین قسمت باعث شد تا قسمت سوم به یکی از پرفروش‌ترین عناوین کمپانی سونی استدیو و تاریخ بازی‌های ویدئویی تبدیل شود. آقای یامائوچی در این نسخه تمام توان خود را به کار برد و از نسل جدید کنسول‌ها استفاده لازم را به کار برد. گرافیک یکی از عوامل مهم و پیشرفته در این نسخه است که هنوز هم از لحاظ بصری و فنی از بازی‌های خیره‌کننده در سبک ریسینگ محسوب می‌شود. اضافه شدن مسابقات استقامتی و دور‌های چندین ساعته که مخاطب باید به مانند یک بازی رانندگی واقعی نزدیک به چند ساعت به رانندگی ادامه دهد و در طول تمام این مدت نیز برای این که بتواند مقام نخست را کسب کند باید تمام اصول رانندگی را به دقت انجام دهد. این اتفاق خوب و مثبت جوایز ارزشمندی هم برای رانندگان به ارمغان داشت که نسبت به منطقه محل سکونت متفاوت بود. همچنین حالت آرکید به مانند دو نسخه قبلی در بازی وجود داشته و از جزییات بسیار زیادی در همه موارد حتی انتخاب و کسب موزیک‌و آهنگ‌های بازی نیز از جزییات بازی به حساب می‌آید. از نکات مهم دیگر کسب و به دست آوردن چند اتومبیل از مدل‌های فرمول ۱ در بازی است که از جمله جوایز بازی در مسیر‌های استقامت به حساب می‌آید. این اتومبیل‌ها تنها مواردی بودندکه لایسنس شده نبودند اما جزییات ریز موتور و حتی نام سازنده آنها دقیق بر روی ماشین و شناسنامه آن قید شده بود. گرافیک بالا باعث شد تا تعداد اتومبیل‌های بازی نسبت به قسمت دوم کاهش چشم‌گیری داشته باشد و قسمت سوم از ۱۵۰ عدد اتومبیل پشتیبانی می‌کند.

یک سال بعد به دلیل استقبال مثبت و تحسین برانگیز منتقدین از قسمت سوم، پولی‌فونی دیجیتال یک نسخه فرعی با نام Gran Turismo Concept در نقاط مختلف دنیا به جز آمریکای شمالی منتشر شد.  نسخه شامل اتومبیل‌هایی بود که در ژاپن و اروپا به نمایش گذاشته شده بودند و مخاطبین می‌توانستند بعد از اتمام بازی با ۱۰ میلیون اعتبار و سیو بازی وارد گرن ترویسمو ۳ شود.

Gran Turismo 4 /2005

دوران طلایی کنسول پلی‌استیشن ۲ رو به اتمام بود. سونی و پولی‌فونی دیجیتال قسمت چهارم و آخرین عنوان از این مجموعه را برای این کنسول تحت عنوان قسمت چهار برای  کنسول PS2 منتشر کردند. گرافیک چشم نواز همچنان از مزیت‌های بازی به شمار می‌رفت و Gran Turismo 4 یکی از چهار عنوانی بر روی کنسول پلی‌استیشن ۲ بود که توانایی اجرا بر روی رزولوشن ۱۰۸۰i را داشت. قسمت چهارم در ابتدا قرار بود که در سال ۲۰۰۳ منتشر شود اما ساخت بازی با تاخیری یک ساله مواجه شد و بازی در ژانویه ۲۰۰۵ در اروپا منتشر شد. علت این تاخیر برداشته شدن مد آنلاین از بازی بود که در نسخه‌های بعدی این مد نیز به بازی اضافه شد. امکان بازی در حالت Lan و شبکه در بازی وجود داشت و مخاطبین می‌توانستند حداکثر ۶ عدد کنسول PS2 را شبکه کرده و به مسابقه بپردازند. البته در این صورت امکان استفاده از اتومبیل‌های سفاری میسر نبود. همچنین امکان عکس گرفتن در حین بازی نیز به بازی اضافه شده بود که مخاطبین می‌توانستند در حین رانندگی در مسیر و پیست از اتومبیل خود عکس گرفته و حتی به usb منتقل کنند. GT4 «یست بلند بالایی از تعداد و تنوع اتومبیل‌های مختلف از ۸۰ کمپانی را در خود جای داده است. برای مثال نسخه اروپا تعداد ۷۲۱ عدد اتومبیل دار است. آپدیت نسل جدید اتومبیل‌ها از جمله تویوتا و مزدا همچنین اتومبیل‌های معرفی شده در مدل‌های جدید در اروپا نیز با جزییات به بازی منتقل و قرار داده شده‌اند. تنوع بسیار زیاد خودرو‌ها و تلاش برای خرید آنها از طریق کسب امتیاز بسیار مهم و هیجان بازی را چند برابر می‌کرد. حالت‌های ارکید و شبیه سا زهمچنان در بازی حفظ شده و از جمله تغییرات اساسی اضافه شدن دو مد A-Spec و B-Spec است که هر کدام ویِگی‌های منحصربه فردی داشته و مخاطبین باید با توجه به سطح مهارت‌های خود یکی از این دو مد را انتخاب کرده و به کسب مهارت گرفتن امتیاز کسب مجوز‌های لازم برای ادامه مسابقات و خرید اتومبیل بپردازد.

Gran Turismo 5 /2010

همه چیز داشت خوب پیش می‌رفت. مشکلی نبود و حتی طولانی شدن زمان ساخت برای قسمت پنجم هم شکی به دل راه نمی‌داد که قسمت پنجم نیز به مانند نسخه‌های قبلی یک اثر کامل و دست نیافتنی خواهد شد. اما نسخه نهایی آن چیزی نشد که منتظرش بودیم. کنسول قدرتمند PS3 توانایی‌های بالقوه خود را در عناوین انحصاری دیگر به رخ کشیده بود و مخاطبین و طرفداران این مجموعه با خیال راحت منتظر یک غول دیگر و حتی بهتر از نسخه‌های قبلی بودند اما نتیجه و حاصل کار یک چیز برعکس از آب در آمد. GT5 نتوانست نظر مثبت منتقدین را آن طور که باید و شاید به خود جلب کند و برخی از منتقدین GT5 را به دور از انتظار و یک ریسینگ معمولی نام‌گذاری کردند. تعداد اتومبیل های بازی از ۱۰۸۸ عدد بود که برای یک ریسینگ شبیه ساز یک رقم بسیار شگفت انگیز به حساب می آید. ۲۶ عدد پیست رانندگی به همراه ۷۱ عدد ترک موسیقی که هر کدام از این موارد در بروز رسانی های آینده بیشتر و بهتر شدند. اما نکته اصلی دو بخش شدن کیفیت اتومبیل های بازی در این نسخه بود. GT5 از دو نوع مدل های پریمویم و معمولی از ماشین ها را در بازی قرار داده بود به این شکل که در حدودد ۲۰۰ عدد از اتومبیل ها از کیفیت نسل جدید (در آن زمان) بهره می برد و بقیه اتومبیل ها فقط با اندکی تغییر از GT4 به GT5 منتقل شده بودند. این در حالی است که در داخل پیست و هنگام رانندگی میزان آسیب وارد شده به ماشین ها در هنگام تصادفات نیز به همین شکل در دو نوع قابل رویت بود که برخی از آسیب هایی که به اتومبیل ها وارد می شد اصلا از لحاظ بصری هیچ گونه تغییری بر روی بده اتومبیل دیده نمی شد. این نکته از مهم ترین مواردی بود که در GT5 به چشم می آمد و از نکات قابل ذکری بود که اکثر منتقدین به آن اشار کردند. در این بین برای اولین بار سیستم گردش شب و روز به همراه تغییرات آب و هوایی به بازی اضافه شد. رزولوشن ۱۰۸۰ واقعی که برای آن زمان یک دستاورد بزرگی بود، در بازی قرار گرفت. انجام دور‌های استقامت ۲۴ ساعته که در نوع خود یک رانندگی تمام عیار و واقعی را به مخاطب و طرفدار رانندگی منتقل می‌کرد. تا ماه مارچ ۲۰۱۳ بازی نزدیک ۱۰ میلیون نسخه در سرتاسر جهان به فروش رفت و توانست همچنان به رکورد‌های پرفروش بودن خود در این مجموعه ادامه دهد. با این‌که این قسمت از دید منتقدان نتوانست نمرات قابل قبولی به مثال قسمت‌های گذشته بگیرد اما از سوی مراجع و وب‌سایت‌های معتبر توانست به عنوان بهترین عنوان رانندگی سال انتخاب شود. که شاخ‌ترین آنها انتخاب از طرف مراسم Golden Joystick Awards در همان سال بود.

Gran Turismo 6 /2010

طولی نکشید که پولی‌فونی پرده از ساخت و انتشار قسمت ششم در نسل هفتم برداشت. درست در زمانی که همه منتظر کنسول جدید سونی بودند و بیشتر انتظار می‌رفت تا نسخه ۶ برای کنسول جدید سونی یعنی PS4 منتشر شود، اما GT6 در دسامبر سال ۲۰۱۳ برای کنسول PS3 منتشر شد. بازی بسیاری از ایاردات نسخه قبلی را رفع و با ارائه ۱۲۰۰ عدد اتومبیل توانست به یکی از پرتعداد‌ترین عناوین ریسینگ تبدیل شود. توجه به کیفیت گرافیکی و بافت‌های ‌ها باعث شد تا این نسخه از لحاظ فنی و بصری در جایگاه خوبی قرار بگیرد. بازی از طریق موتور و انجین جدید استدیو ساخته شده بود و از این لحاظ کیفیت بسیاری از خروجی‌های بازی بر روی PS3 به مانند یک عنوان نسل جدید عمل می‌کرد. با این حال باز هم تعداد زیادی از اتومبیل‌ها از کیفیت ویژه برخوردار نبودند و به مانند نسخه قبلی این اتومبیل‌ها در حد کیفیت نسخه‌های قدیمی باقی مانده بودند. این اتفاق حتی در تصادفاتی که داخل مسیر اتفاق می افتاد نیز به چشم می‌آمد و بیشتر آسیب وارد شده فقط بر روی اتومبیل‌های پرایمری یا ویژه قابل رویت بود. از طرفی یامائوچی توجه بیش از حدی به شبیه‌ساز بودن بازی کرده بود و این موضوع باعث می‌شد که نسخه ششم بیشتر باب میل مخاطبین حرفه‌ای در این سبک باشد. GT6 به مانند نسخه‌های گذشته در ماه‌های ابتدایی انتشار در صدر فروش جداول در کشور‌های مختلف قرار گرفت.

Gran Turismo Sport

بنا بر گفته خود استدیو و آقای یامائوچی، GTS از جمله مواردی است که تیم مدت‌ها است به دنبال ساخت آن بوده‌اند. ایده ساخت این بازی در نسل‌های پیشین میسر نبود لذا در زمان حال این امکان فراهم شده است.  نسخه با این که یک قسمت شماره‌دار نیست اما به گفته استدیو سازنده و با توجه به ویدئو‌های منتشر شده از بازی در حد یک نسخه اصلی خواهد بود. تعداد اتومبیل‌ها نسبت به دو شماره قبل کاهش یافته و فقط با ۱۷۷ عدد اتومبیل اما این‌بار با تمام کیفیت لازم در بازی بهره‌مند خواهیم بود. تمرکز لازم بر روی بخش آنلاین از اهداف استدیو محسوب می‌شود که قرار است تا مدت‌ها تحت پوشش قرار بگیرد. بازی از سه حالت (کمپین) (اسپورت) و آرکید بهره‌مند خواهد بود. نکته قابل توجه در این قسمت نیاز به اتصال دائم برای بازی کردن است که از جمله موارد نادر و جدید در این مجموعه به حساب می‌آید. هر راننده‌ای نماینده کشور خود خواهد بود و مجوز‌های لازم را برای ادامه مسیر خواهد گرفت. بی‌ٌبرانه منتظر انتشار این قسمت نیز هستیم تا ببینیم این‌بار آیا یامائوچی می‌تواند عاشاقان دنیای شبیه‌ساز واقعی را به دوران اوج بازگرداند یا خیر، اتفاقی که تا چند روز آینده مشخص خواهد شد.

بیشتر بدانیم:

  • مجموع بازی‌های گرن توریسمو به عنوان یکی از بازی‌های پرفروش تاریخ محسوب می‌شود که مجموع فروش این بازی در طول تاریخ بیش از ۷۰ میلیون نسخه برآورد شده است.
  • برخی نسخه‌های فرعی که از محتویات اتومبیل‌های جدید و اضافی بهره‌مند بودند در میان نسخه‌های اصلی منتشر شدند. از جمله (Gran Turismo Concept: 2001 Tokyo/ Gran Turismo Concept: 2002 Tokyo-Seoul/ Gran Turismo Concept: 2002 Tokyo-Geneva) که برای کنسول PS2 منتشر شدند.
  • نسخه چهارم یعنی GT4 در ابتدا فاقد بخش آنلاین بود که یک سال بعد نسخه به نام Gran Turismo 4 Online منتشر شد.
  •  سال ۲۰۰۹ سونی یک نسخه کامل با عنوان Gran Turismo (PSP) برای کنسول دستی خود منتشر کرد. این قسمت از ۸۳۳ عدد اتومبیل و ۷۰ پیست پشتیبانی می‌کرد که برای یک کنسول دستی بسیار قابل توجه بوده.

منبع: اختصاصی پازمگ

درباره نویسنده

حامد محمدپور

من قهرمان نیستم، نبود و نخواهم بود.