مقالات مقالات دانش و فناوری

روش بنچمارک کردن کارت گرافیک

نوشته شده توسط تیم تحریریه

برای بررسی کیفیت کارت های گرافیک، یکی از روش های معمول بنچمارک کردن آنها است. گروهی از نرم افزار ها با انجام چنین آزمایش هایی طراحی شده اند.

یکی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن عملکرد کارت گرافیک خود را در موقعیت های مختلف بررسی نمایید، بنچمارک کردن هسته کارت گرافیک (GPU) است. اجرای این عمل در کارت های گرافیک، باعث انجام تست های گوناگونی بر روی آن می شود که می توان از نتایج گزارشات حاصل از آن، برای بررسی وضعیت و قدرت کارت گرافیک خود استفاده کرد.

با استفاده چنین اطلاعاتی می توانید با خیال راحت سراغ بازی هایی بروید که اخیرا به بازار معرفی شده اند و گفته می شود که از گرافیک قدرتمندی بر خوردار هستند. و با اطمینان می توانید تصمیم بگیرید که آیا امکان اجرای چنین بازی هایی در سیستم کامپیوتر شما وجود دارد یا خیر.

علاوه بر آن با توجه به نتایج بدست آمده می توانید تنظیمات مرتبط با بازی های کامپیوتری را با اطلاعات کامل و با توجه به نیازهای خود تغییر دهید تا بتوانید به خوبی آنها را در سیستم کامپیوتر خود اجرا کنید.

 اگر ادعا می کنید که اخیرا غول گرافیکی خریداری کرده اید و می خواهید در مورد آن با دوستانتان صحبت کنید و از قابلیت های مختلف آن نکاتی را با آنها در میان گذارید، می توانید از چنین روشی استفاده نمایید.

  1. دلیل بنچمارک کردن چیست؟

با استفاده از بنچمارک کارت گرافیک می توان اطلاعات جامعی در مورد عملکرد هسته کارت گرافیک خود در موقعیت های پیچیده گرافیکی بدست آورد. و شیوه کار کارت گرافیک را در این زمان ها مشاهده نمود. علاوه بر این اگر اقدام به اورکلاک کردن کامپیوتر خود نموده اید و می خواهید ببینید که آیا پس از استفاده مداوم برای چند ساعت مشکلاتی برای آن پیش می آید یا خیر، هم می توانید از بنچمارک کردن استفاده کنید.

مطمئنا شما هم نمی خواهید که در حین استفاده از بازی، به علت ضعف کارت گرافیک ناگهان با مشکلاتی مواجه شوید. برای جلوگیری از روی دادن چنین اتفاقاتی نیز می توانید از این اطلاعات بهره بگیرید. برای این کار شما می توانید سیستم خود را چند ساعت تحت چنین تست هایی قرار دهید و در صورتی که همه چیز مرتب بود، کامپیوتر شما آماده اجرای چنین بازی هایی است. و در صورتی که با هر گونه مشکلی مواجه شدید، می توانید به دنبال علل آن باشید و دلایل بروز چنین مشکلاتی را هم بررسی نمایید.

یکی از مشکلات شایع در این زمینه ی داغ شدن هسته گرافیکی است و چنانچه کارت گرافیک شما نتواند عملکردی خوبی داشته باشد و در میانه راه متوقف شود، یکی از عوامل احتمالی همین موضوع است. برای حل این مشکل باید اطمینان حاصل شود که هوای خنک ، می تواند به خوبی در کامپیوتر جریان داشته باشد.

  1. طریقه اجرای بنچمارک

نرم افزار های بسیار زیادی برای انجام تست بنچمارک بر روی کارت گرافیک وجود دارند. که می توانید از میان آنها نمونه های مختلفی را انتخاب کنید. البته نمی توان همه آنها را به صورت رایگان دریافت کرد. ولی بعضی از این نمونه ها که محبوبیت فراوانی نیز دارند به صورت رایگان در دسترس همگان قرار داده شده است. که یکی از بهترین نمونه ها که نسخه رایگان آن نیز موجود است با نام ۳DMark benchmark شناخته می شود.( در نسخه پولی آن می توان قابلیت های بیشتری را در دسترس داشت)

ولی در مورد بهترین نرم افزار رایگان که قابلیت های فراوانی برای تست کارت گرافیک در آن وجود داشته باشد، پیشنهاد ما  Heaven Benchmark است. برای دریافت آن به وبسایت مربوطه رفته و از انجا با رفتن به پایین صفحه Download now را انتخاب نمایید. پس از باز شدن صفحه محل دانلود را مشخص کنید.

پس از اینکه نصب این نرم افزار به پایان رسید، آن را اجرا کنید. پنجره ای ظاهر می شود که در آن گزینه های مختلفی وجود دارد؛ که از این میان می توان به گزینه های مرتبط به کیفیت و وضوح تصویر اشاره کرد. برای اجرای عمل بنچمارک معمولا وضوحی را انتخاب کنید که برای اجرای بازی ها از آن استفاده می نمایید. که بیشتر اوقات ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰ است و ویندوز هم به صورت پیش فرض معمولا همین موارد را استفاده می کند. به دنبال آن گزینه System را انتخاب نمایید.

اگر به دنبال تست بعضی از قابلیت ها همانند عملکرد سیستم در مواجه با تصاویر سه بعدی هستید، می توانید گزینه ۳D را نیز فعال نمایید. چنانچه پس از اجرای بنچمارک با هیچ گونه مشکلی مواجه نشدید و تست مورد نظر با موفقیت به پایان رسید، مطمئن باشید که سیستم شما توانایی اجرای بازی های سه بعدی را نیز دارد. که پس از آن و در صورت نیاز می توانید اقدام به خرید عینک ها و بازی های مورد نظر نمایید.

اگر اطلاعات چندانی در مورد اینگونه تنظیمات ندارید، گزینه هایی هم به صورت پیش فرض وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. در جایی  از این نرم افزار عنوان 'Presets' نوشته شده است، بر روی جعبه مورد نظر کلیک کنید و سپس از بین گزینه های 'Basic'   و یا  'Extremeیکی را انتخاب نمایید.

ممکن است از روی نام آنها توانسته باشید در مورد قابلیت های این گزینه ها حدسیاتی را بزنید. گزینه Extreme  برای حالاتی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد داشته باشید تا حداکثر قدرت کارت گرافیک خود را بررسی کنید و آن را تحت شدیدترین آزمون ها قرار دهید. و بخواهید بدانید که آیا هسته گرافیکی توان تحمل چنین تست هایی را دارد و یا خیر. پس از انتخاب گزینه مورد نظر دکمه Run را برای شروع بنچمارک کلیک نمایید.

  1. نتایج تست بنچمارک

پس از شروع به کار نرم افزار، می توانید به تماشای تصاویر سه بعدی زیبایی بنشینید. که با زاویه خوبی از دوربین فیلم برداری شده اند.

با استفاده از این تصاویر هسته گرافیکی تحت بررسی و آزمایش قرار می گیرد تا بتوان عملکرد آن را مورد ارزیابی قرار داد. گاهی ممکن است با مشکلاتی در صفحه گرافیکی خود مواجه شوید، که بیشتر این موارد طبیعی هستند.

اگر بنچمارک نتوانست به خوبی کار کند و تست های خود را به موقع به پایان برساند، می تواند نشان دهنده این باشد که کارت گرافیک شما در اجرای بعضی از کارهای گرافیکی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در قسمت بالا و سمت راست صفحه گزینه FPS (فریم ریت) قرار دارد. که بعنوان عاملی مهم در نشان دادن کیفیت بالای تصاویر به حساب می آید و حداقل آن باید در حدود ۳۰ باشد.

چنانچه بازی ها مقداری کمتر از آن داشته باشند، در اجرا و نمایش با مشکلاتی مواجه خواهند شد. و طبیعی هست که هر چه این مقدار بالاتر باشد کیفیت تصویر بهتری نیز به نمایش در خواهد آمد. ولی به طور کل، بهترین حالت آن ۶۰ فریم در ثانیه است. در صورتی که کارت گرافیک شما با مشکلاتی در این حالت مواجه شد، بهتر است تا تنظیمات مربتط با آن را در نرم افزار Heaven Benchmark  تغییر دهید.

سایر اطلاعاتی که می توانید از این قسمت بدست آورید شامل میزان حافظه و نوع هسته گرافیکی موجود در کامپیوتر و همچنین اطلاعاتی در زمینه دمای موجود در هسته گرافیکی است که مورد آخری از اهمیت زیادی بر خوردار است، زیرا دمای زیاد بیانگر فشار فراوان بر روی هسته گرافیکی می باشد که می تواند در عملکرد کلی سیستم تاثیر گذار باشد.

برای ثبت اطلاعات بدست آمده از طریق بنچمارک، بر روی گزینه Benchmark در قسمت بالا و سمت چپ صفحه کلیک کنید و یا دکمه F9 را بر روی صفحه کلید خود فشار دهید. در این حالت، این نرم افزار شروع به اجرای چندین تست بر روی سیستم می کند و سپس نتایج را در صفحه ای جدید به نمایش می گذارد.

نتایج حاصله اطلاعاتی در مورد متوسط فریم ریت در ثانیه و همچنین امتیاز های بدست امده در این زمینه را از طریق گزارشی در دسترس قرار می دهد. هر چقدر که امتیاز مربوطه بالاتر باشد، کاربران می توانند کیفیت بهتری را تجربه نمایند. یکی از محدودیت های موجود در بنچمارک این است که روش سریعی برای مقایسه این داده ها با اطلاعاتی که از سوی سایر کاربران تهیه می شود وجود ندارد. هر چند وبسایت هایی از قبیل TechPowerUp و  Overclock.net در دسترس هستند که کاربران می توانند با استفاده از آنها اطلاعات خود را با سایر اعضا به اشتراک بگذارند. و علاوه بر این از نظریات سایر اعضا نیز بهره مند شوند.

  1. چه کاری می توانیم برای افزایش کیفیت کارت های گرافیک انجام دهیم؟

اگر عملکرد کارت گرافیک شما از آنچه که انتظارش را داشته اید، ضعیفتر است، قبل از تعویض آن با مدل جدیدتر می توانید کارهایی را برای افزایش کیفیت انجام دهید.

اولین و مهمترین کار این است که مطمئن شوید آخرین و همچنین به روزترین درایور کارت گرافیک بر روی سیستم شما نصب است. برای کسب اطمینان در این رابطه می توانید به وبسایت مربوطه مراجعه کنید و یا از برنامه هایی مانند  GeForce Experience برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارت های گرافیک تولید شده در شرکت  Nvidia استفاده نمایید و اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه درایور کارت گرافیک در کامپیوتر شما نصب است.

علاوه بر این در صورتی که از نسخه آزمایشی کارت گرافیک خود استفاده می کنید، بهتر است تا آن را با جدید ترین نسخه رسمی منتشر شده جایگزین نمایید. وقتی که تمامی این کارها صورت گرفت، کامپیوتر خود را ریستارت نمایید و حدود دو دقیقه صبر کنید تا تمامی برنامه ها و سرویس ها آماده شوند.

پس از اینکه این روند کامل شد، تمامی برنامه های اضافی را ببندید و عملیات بنچمارک را مجددا اجرا کنید. اگر هنوز هم از عملکرد سیستم خود راضی نیستید و نتایج ضعیفی را بدست اورده اید، ممکن است دلایل دیگری برای بروز چنین مشکلاتی وجود داشته باشد.

یکی دیگر از کار هایی که در این زمینه می توانید انجام دهید این است که کامپیوتر خود را باز کنید و تمامی گرد و غبار های موجود در آن را تمیز کنید و مطمئن شوید که مجرا های هوایی آن کاملا باز هستند و هوا هم در آن جریان دارد. زیرا همانطوری که گفته شد، افزایش دما در کارت های گرافیک می تواند به عنوان عاملی مهم در عملکرد ضعیف آنها به حساب آیند و به همین ترتیب امتیاز کمتری از بنچمارک تولید می کنند. برای بر طرف کردن این مشکل، داخل کامپیوتر را با هوای فشرده و برس نرم با دقت تمیز کنید. در صورتی که هیچ یک از این روش ها تاثیری در بهبود عملکرد آن نداشت، می توانید آن را تعویض کنید.

 

درباره نویسنده

تیم تحریریه

دیدگاهتان را بنویسید